Tancerka

Nomadka

Project details

Premiera:

11 grudnia 2012

Miejsce:

Klub Żak, Gdańsk

Category

Tancerka

„NOMADKA” to interdyscyplinarny projekt performatywny dotykający problemu przesiedlenia, migracji i dyskryminacji. W projekcie biorą udział artystki z Polski i Grenlandii, reprezentujące różne dziedziny sztuki, co nadaje projektowi głębię i unikalny charakter artystyczny i badawczy. Główną osią projektu „Nomadka” jest prawdziwa historia Louise Fontain, która urodziła się na Grenlandii i jako dziecko, wraz z tysiącami innych dzieci, Louise została deportowana do Danii. Był to element duńskiego projektu rządowego, mającego na celu re-edukację młodych Grenlandczyków, aby stali się „prawdziwymi” Duńczykami. W efekcie splotu wydarzeń, Louise Fontain przez wiele lat żyła na wygnaniu. Nie wróciła do Grenlandii po roku, jak inne dzieci, ale po wielu latach. Zapomniała swój rodzimy język i straciła kontakt ze swoją rodziną. Po wielu latach powróciła na Grenlandię i zaczęła odbudowywać utracone więzi ze swoimi bliskimi i swoją ojczyzną. Celem spektaklu „Nomadka” projektu jest podjęcie dyskusji na temat wygnania, przesiedlenia i dyskryminacji oraz zwrócenie uwagi na problem „inności”, która często ulega stygmatyzacji i stereotypizacji. Na poziomie teoretycznym, projekt odnosi się również do koncepcji płynności ludzkiej tożsamości sformułowanej przez Rosi Braidotti (koncepcja “nomadycznego podmiotu”).

 

„(…) Oto przypowieść polsko-norweska o wędrujących kobietach (…). „Nomadka” to udany i czytelny projekt zbudowany z wielu elementów, które jednak nie zaciemniają obrazu, tylko go nasycają i pozycjonują. To artystyczno-badawczy projekt, niemal laboratorium, po którym błąkają się kobiety. (…) Konsekwencja metody, obrazu i rytmu w spektaklu sytuuje go wysoko w propozycjach offowych. Pastuszak ambitnie podeszła do narracji, wprowadzając na scenę osiem bohaterek, dała jednak czas widzowi na „pacyfikację” przestrzeni, na oswojenie się z czasem scenicznym.

[Katarzyna Wysocka, port kultury.pl, 14.12.2012]

Koncept, reżyseria: Katarzyna Pastuszak

Ruch: Katarzyna Pastuszak, Dorota Androsz

Konsultacje: Dorota Androsz, Aleksandra Śliwińska, Agnieszka Kamińska, Anna Kalwajtys

Wykonanie: Louise Fontain, Daniela Komędera, Katarzyna Pastuszak, Anna Kalwajtys, Aleksandra Śliwińska,Agnieszka Kamińska, Magdalena Jędra

Teksty: Barbara Szamotulska, Louise Fontain, Katarzyna Pastuszak

Video: Katarzyna Pastuszak, Louise Fontain

Muzyka: Krzysztof Topolski aka Arszyn 

Share on
Previous

W Oparach Nikisza

Next

Zrabowali mi składaka